Bezpłatna pomoc w wyborze kredytu na mieszkanie, dom!

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego – to pytanie zadaje sobie zdecydowana większość osób, które starają się o uzyskanie pożyczki na zakup swojego wymarzonego domu lub mieszkania. Zasadniczo, wysokość raty kredytu hipotecznego uzależniona jest od kwoty pożyczki, wysokości jej oprocentowania oraz czasu trwania spłaty wynikającego z umowy z bankiem. Do wyboru mamy także dwa rodzaje rat: raty równe oraz raty malejące. Sprawdźmy, jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego w tych dwóch przypadkach.

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego – samodzielnie czy z pomocą eksperta?

Wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego wyliczyć możemy za pomocą kalkulatorów rat kredytów dostępnych w Internecie. Możemy to zrobić także samodzielnie, jednak z uwagi na konieczność wykonania dość skomplikowanych wyliczeń oraz duże prawdopodobieństwo popełnienia w błędu zaleca się, by wyliczenie rat powierzyć ekspertowi finansowemu lub pracownikowi banku.

Jeśli chcemy natomiast na szybko poznać wysokość co miesięcznych rat po to, aby np. sprawdzić, czy będziemy w stanie podołać ich spłacie, możemy zrobić to online, za pomocą kalkulatora. Musimy znać tylko wysokość kredytu, oprocentowanie banku oraz długość czasu kredytowania.

Kredyt hipoteczny w równych ratach

Wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego jest uzależniona także od wybranego rodzaju rat. Wybierając bowiem raty w równej wysokości przez cały okres kredytowania, w pierwszych latach trwania zobowiązania spłacać będziemy w pierwszej kolejności naliczone dla naszego kredytu odsetki. Dopiero po ich uregulowaniu zaczniemy natomiast spłacać zaciągnięty kapitał.

Zaletą rat o niezmiennej w ciągu lat wysokości jest ich stałość przez cały okres kredytowania. Taka wiedza umożliwia nam bowiem dokładne planowanie naszych codziennych wydatków oraz lepsze zarządzanie domowym budżetem. Najważniejszą ich wadą jest natomiast fakt, że w pierwszej kolejności spłacamy odsetki, a dopiero po kilku latach zaczynamy w rzeczywistości spłacać kapitał.

Kredyt hipoteczny w ratach malejących

Inaczej sytuacja przedstawia się natomiast w przypadku kredytu hipotecznego w ratach malejących. To kapitał stanowi bowiem główny składnik rat, które comiesięcznie będziemy spłacali. W skład miesięcznej raty wchodzą także odsetki, których spłaty dokonujemy na bieżąco.

Niewątpliwą zaletą wyboru kredytu składającego się z malejących rat jest to, że znacznie szybciej spłacimy zaciągnięty od banku kapitał. W ogólnym rozliczeniu bardzo często okazuje się także, że płacimy także nieco mniej odsetek niż w przypadku kredytu płaconego w równych ratach. Jest to więc rozwiązanie szczególnie polecane dla osób, które w początkowym okresie kredytowania są w stanie pozwolić sobie na płacenie rat w wyższej wysokości. Na początku raty są bowiem większe, by zacząć się stopniowo zmniejszać w miarę upływu czasu.

Warto jednak mieć świadomość, że aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny w ratach malejących musimy posiadać lepszą zdolność kredytową. Ta forma spłacania kredytu hipotecznego polecana jest zwłaszcza osobom, które chcą jak najszybciej spłacić zaciągnięty kredyt i pod koniec jego trwania płacić mniejsze raty.