Bezpłatna pomoc w wyborze kredytu na mieszkanie, dom!

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Po kredyt sięgamy najczęściej, kiedy chcemy kupić nieruchomość. Mało kto w dzisiejszych czasach posiada bowiem oszczędności, które pozwalają mu na zakup mieszkania lub budowę domu od ręki. W tym celu najczęściej zwracamy się do banku, który udziela kredytów hipotecznych i gotówkowych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdemu z nas uda się uzyskać dofinansowanie z banku. Aby móc na nie liczyć musimy bowiem posiadać zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa – czym jest?

W ostatnich latach banki dość niechętnie udzielają bowiem kredytów, zwłaszcza tych długoterminowych oraz opiewających na wysokie kwoty. Podyktowane jest to dużym ryzykiem, które ponosi bank powierzając nam swoje pieniądze. Nie wszystkim kredytobiorcom uda się bowiem spłacić zaciągnięty przez siebie kredyt w ustalonym czasie. Dlatego, zanim instytucja finansowa odda nam do dyspozycji swoje pieniądze, musi poddać szczegółowej ocenie to, czy będziemy w stanie zwrócić je w określonym terminie.

Pod pojęciem zdolności kredytowej kryje się więc założone z góry przez bank prawdopodobieństwo, że klient w ściśle określonym w umowie kredytowej czasie spłaci w całości swoje zobowiązanie. Na samo zobowiązanie składa się z kolei kwota zaciągniętego kredytu, czyli kapitał oraz doliczane do niego przez cały okres kredytowania odsetki. Instytucja finansowa, aby przyznała nam kredyt, musi być bowiem pewna, że uda nam się go zwrócić w określonym czasie.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak obliczyć zdolność kredytową, musimy najpierw dowiedzieć się, co instytucje finansowe biorą pod uwagę przy jej szacowaniu.

Większość z nich weryfikuje wysokość osiąganych przez nas dochodów, ich źródła, formę oraz stabilność naszego zatrudnienia, nasz wiek, wysokość wkładu własnego, sumę kredytów, które aktualnie spłacamy, nasze koszty utrzymania oraz wielkość rodziny. Duże znaczenie ma także wysokość samego kredytu, o który wnioskujemy oraz żądana długość czasu kredytowania. Zasadniczo, im wyższa kwota i dłuższy okres kredytowania, tym większe ryzyko ponosi bowiem bank. Nie bez znaczenia jest także nasza historia kredytowa.

Jak widać, kryteriów służących do wliczenia zdolności kredytowej jest całkiem sporo. Każdy bank nieco inaczej podchodzi także do obliczania zdolności kredytowej oraz bierze pod uwagę różne czynniki.

Ekspert kredytów hipotecznych obliczy Twoją zdolność kredytową i dobierze najlepszą ofertę

Pomoc w dokładnym wyliczeniu zdolności kredytowej oraz w wyborze banku, który z największym prawdopodobieństwem przyzna nam kredyt hipoteczny, może zaoferować doświadczony ekspert finansowy. Dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu jest on bowiem w stanie nie tylko obliczyć dokładnie naszą zdolność kredytową, ale także wskazać bank, który z największym prawdopodobieństwem przyzna nam kredyt.

To jeszcze nie wszystko! Jeśli okaże się bowiem, że nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, doświadczony ekspert poradzi nam także, w jaki sposób możemy ją skutecznie poprawić i tym samym zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu z banku.